in ,

7 Günde Elma Sirkesi İle Zayıfladım! (Sonuçlar şaşırtıcı!)

Çoğu kişi kilo vermenin çok farklı yollarını arıyor. Ve bunların başında elma sirkesi geliyor. Elma sirkesi tarih boyunca zayıflama ve yağ yakma başta olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Sabahları aç karnına elma sirkesi içerek kilo verdiğini, göbeğini erittiğini iddia eden binlerce insan var. Bu konuyu netleştirmek için 7 gün aç karnına elma sirkesi içmeyi denedim ve kilo verdim. Bu yazımda ise bunu nasıl yaptığımı ve başımdan geçenleri anlatacağım.

Elma sirkesi ile zayıflama deneyi:

Kilo vermek, günümüzdeki en büyük problemlerden biri ve pandeminin getirdiği hareketsiz yaşam bu sorunu daha da yaygınlaştırdı. Yaz yaklaşıyor ve millet olarak yağ yakma, zayıflama döneminin içerisindeyiz. Benim de biraz yağ yakmam gerekiyordu. Bu durum, uzun zamandır denemek istediğim bir şey için harika bir fırsat yarattı. İnternette sürekli elma sirkesi içerek zayıfladığını ve bel çevresini incelttiğini iddia eden insanlar görüyordum. Elma sirkesinden bahseden binlerce blog yazısı, gördüğü yararları anlatan yüzlerce insan var. Peki tüm bu içerikler acaba gerçeği ne kadar yansıtıyor?
Bu sorunun cevabını bulabilmek için gerekli araştırmalarımı yaparak 1 hafta boyunca bunu denemeye karar verdim ve tüm bu maceramı bir belgesel tadında kayda aldım. Aşağıdaki videoda tüm süreci izleyebilir veya yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. 🙂

“Zayıflamak istiyorum” diyorsanız şimdiye dek binin üzerinde kişiyi hedefine ulaştırdığımız Online Diyet ve Beslenme Danışmanlığı paketlerimize göz atabilirsiniz!

Sirke

Elma Sirkesinin Sağlığa Etkileri:

Uzmanlar sirkenin kilo verme, bel inceltme, sindirim, akne veya diş beyazlatma gibi birçok alanda faydalı olduğunu söylüyor.

Elma sirkesi nedir ve nasıl üretilir?

Elmaların parçalanır, tuz ve maya eklenerek bekletilir. Fermantasyon sayesinde içerisindeki doğal şeker, alkole dönüşür. Daha sonra bakteriler devreye girerek bu alkolü asetik aside dönüştürür.

Elma sirkesinin kilo vermeye yardımcı olduğuna dair şöyle bir çalışma var:

sirke deneyi

175 obez insan 3 gruba ayrılmış. 12 hafta boyunca bir gruba hiç elma sirkesi verilmezken bir gruba 15ml ve son gruba ise 30ml verilmiş. Aynı kaloriyi almalarına rağmen elma sirkesi tüketenlerin daha fazla kilo verdiği görülmüş.

Farklı çalışmalarda elma sirkesinin iştah kontrolünü kolaylaştırdığına ve kan şekerini dengelediğine dair bulgular da var. Dengeli kan şekerinin ise kendimizi daha enerjik hissetmemizi sağladığını biliyoruz.

Kilo verme konusundaki bilimsel çalışmalar yeterli sayıda olmamasına rağmen, sonuç aldığını söyleyen ve deneyimini paylaşan sayısız insan var. Düzenli beslenen biri olarak, başka hiçbir şeyi değiştirmeden sirke içmeye başlamaya karar verdim.

Deneye başlangıç: İlk tartınma

Sabahın erken saatlerinde aç karnına ve tuvaletten sonra tartıya çıktım. 82.3 kilo olarak deneyime başladım.

Hangi elma sirkesini almalıyız?

ürün etiketi

Deneyime başlamak için önce markete gittim. Tahmin ettiğimden çok daha fazla çeşit elma sirkesi beni bekliyordu. Bu ürünlerin etiketlerine ve besin içeriklerine baktığımda şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştım. Elma sirkeleri aynı yöntemle hazırlanmasına rağmen, bazı markalar ürünlerine değişik maddeler eklemişti.
Sağlıklı bir yol izleyebilmek adına, içinde katkı maddesi olmayan bir sirke alıp deneyime başladım.

İlk 3 gün yaşadıklarım

İlk gün büyük bir hata yaptım ve sirkeyi tek başına bardağa koyarak içtim. Boğazımdan başlayarak mideme kadar tüm yemek borumu hissettiğimi ve hepsinin yanmaya başladığını söyleyebilirim. Üzerine su içmeme rağmen bu yanma hissi geçmedi hatta birkaç saat devam etti. İkinci gün büyük bir bardakta suyla karıştırarak içtim. Bu şekilde çok daha iyiydi. Üçüncü gün de aynı şekilde hazırlayıp içtim ama bir sorun vardı. Dişlerim kaşınıyordu.

Elma sirkesi dişlere zarar verir mi?

Elma sirkesinin diş beyatlatma amacıyla da kullanıldığını duymuştum. Yanlış bir şey yapmamak için bir diş hekimi arkadaşıma bunu sormaya karar verdim. Diş hekimi arkadaşımla (@dthakanbulbul) uzun uzadıya bir sohbet gerçekleştirdik. Genel ağız sağlığından asitli besinlerin tüketimine kadar birçok konuya ayrıntılı değindik. Hepsini buraya yazmak uzun gelir ancak sonuç olarak bana pipet kullanmamı ve asidik içecekleri dişlerime çok temas ettirmemem gerektiğini söyledi. Eğer tüm konuşmayı izlemek isterseniz şöyle buyurun,

Deneyimde 4. ve 5. gün:

Dördüncü gün, diş hekimi arkadaşımın önerdiği şekilde pipetle içtim. Üzerine de hiç beklemeden su içtim. Evet, dişlerim kaşınmıyordu. Midemdeki yanma hissine de alışmaya başlamıştım. 5. gün, normalde öğle yemeği yediğim saat gelmesine rağmen hiçbir açlık hissetmiyordum. Buna sebep olan birçok şey olabilirdi. Bu yüzden elma sirkesiyle ilgili olup olmadığını anlamak için önümüzdeki günler de deneyime devam etmem gerekiyordu.

Deneyimin devamı, 6. ve 7. gün:

Sirke, Limon ve Tarçın

Gün geçtikçe sirkenin tadına alışıyordum ama bir yandan da sıkılıyordum. İnternette biraz araştırma yaptığımda farklı lezzetlerde bir sürü elma sirkesi tarifi buldum. 6. gün bunlardan birini denedim. Böylece sirkeyi sadece suyla içmek yerine, bardağıma 1 adet de limon sıktım. Tadının 180 derece değiştiğini söyleyebilirim. Sanki bir limonata içmiştim. 7. ve son günümde de elma sirkeme birazcık tarçın ekledim. Ama bunu çok sevdiğimi söyleyemem. Hatta son derece kötüydü. İnternette bu tarifi deneyenler çok tavsiye etmişti. Maalesef ben aynı şekilde düşünmüyorum.

Elma sirkesi ile kaç kilo verdim?

7 gün boyunca elma sirkesi içtikten sonra, tartıya çıkma vakti gelmişti. İlk tartındığım günün hemen hemen aynı saatlerinde tartıya çıktım. Ve sonuçlar fazlasıyla şaşırtıcıydı. Diyetimde en ufak bir değişiklik bile yapmamama rağmen 80 kilo çıkmıştım. Bu da -2.3 kilo fark alamına geliyordu. Ortada gerçekten garip bir durum vardı. Yani elma sirkesi ile kilo verdim.

Deney sonuçları ve çıkarımlarım

Gelelim sonuçlara ve çıkarımlarıma. Öncelikle keyifli ve enteresan bir deneyimdi. Enerji anlamında bir katkı gerçekten hissettim. Ama bu placebo da olabilir, emin değilim. Daha uzun süreli test etmem gerekiyor. Bu deneyime bir düre daha devam etmeyi düşünüyorum. Umarım etkilerini görmeye devam ederim.

İkinci konu ise kilo verme ve tartı sonuçları.

82.3 kilo başladığım bu deneyde, daha önce uyguladığım beslenme ve antrenman programımı hiç değiştirmediğim halde 80 kiloya düştüm. Kalori açığı bile oluşturmadım. Bunun nasıl olduğunu tam olarak kestirememekle birlikte, belki ödem atmama yardımcı olmuş olabilir. İçmeye devam ettikçe sonsuza kadar bu hızda kilo vereceğimi tabii ki düşünmüyorum. Her şeye rağmen sonuç olarak kısa sürede gerçekten sirke ile kilo verdim.

Ancak bilinen bir zararı olmaması, hatta çeşitli faydalarının olması denemek için şans verilebilecek bir şey olduğunu düşündürüyor bana. Tabii ki herhangi bir sağlık probleminiz yoksa! Amacınız hızlı kilo vermek ise dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var, bu konudaki yazımızı okumanızı öneririz.

Merak ettiğiniz ve denememizi istediğiniz başka kilo verme yöntemleri varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın. İyi günler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kahve İçiyorsan Bilmen Gereken 4 Şey!

48 Saat Sadece Meyve Yedim! (Frutaryen Beslenme?)